Ölümlü trafik kazaları son zamanlarda maalesef çok fazla meydana gelmeye başladı.

Böyle bir durumda, ölenin yakınları, kusurlu araç sürücüsü, araç sahibi ve zorunlu trafik sigortasından maddi manevi tazminat talep edebilir.

Maddi ve manevi tazminat sadece mirasçılar tarafından talep edilmez. Ölenin yakınları ve desteğinden yoksun kaldığını ispat eden 3. kişiler de maddi manevi tazminat isteyebilirler.

Örneğin ölenin birinci derece yakınlarının yanı sıra mirasçı dahi olmayan burs verdiği bir genç veya imam nikâhlı eş de talepte bulunabilir.

Maddi tazminat esas olarak ölenin geride kalanlara sağladığı maddi desteklerle sınırlı değildir. Aynı zamanda ölenin ölümü sonrasında yapılan defin masrafları da bu kapsamdadır.

Manevi tazminat ise bu ölüm dolayısıyla oluşan üzüntü ve kederin bir nebze olsun giderilmesini sağlamak için geride kalanlara verilir.

Maddi tazminat zorunlu trafik sigortası kapsamındadır. Mahkemeler tarafından tespit edilen maddi tazminat miktarı bazen sigorta poliçesinin limitini aşabilir.

Bu takdirde kusurlu araç sürücüsü ve araç sahibi poliçenin karşılamadığı miktarı karşılamakla yükümlüdürler.

Olağan koşullarda zorunlu trafik sigortalarında manevi tazminat kapsam dışındadır.

Ancak sigortalının isteğiyle manevi tazminat poliçe kapsamına alınmışsa limitler dâhilinde manevi tazminat da sigorta firmasınca karşılanır.

Limiti aşan manevi tazminat miktarı ise kusurlu araç sürücüsü ve araç sahibi tarafından karşılanır.

Anlattıklarımın tamamı halk arasında kan parası olarak bilinir. Kan parasını sigorta firması mahkeme kararıyla öder.

Bir cevap bırakın